گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > همایش اقتصادی ایران و فرانسه


  چاپ        ارسال به دوست

همایش اقتصادی ایران و فرانسه

همایش اقتصادی ایران و فرانسه

همایش اقتصادی ایران و فرانسه 

به ابتکار شهرداری ایسی له مولینو همایش اقتصادی« ایران و فرانسه » با حضور جناب آقای آهنی سفیر ج.ا.ایران در فرانسه، آندره سانتینی ، شهردار و نماینده مجلس ملی فرانسه  و جمعی از تجار و متخصصین امور ایران در روز چهارشنبه  مورخ 11 اسفند ماه 1395 در محل ساختمان شهرداری ایسی له مولینو برگزار گردید.

آقای سانتینی، شهردار و نماینده مجلس ملی ایسی له مولینو اولین سخنران این همایش بود . ایشان افزود  بازگشت ایران به صحنه جهانی روز به روز قویتر می شود و فرانسه در تقویت روابط با ایران 80 میلیونی مصمم می باشد. وی ادامه داد متغیرهایی همچون نقش ایران بعنوان یگ لنگرگاه ثبات در منطقه، پویایی ایرانیان و فرهنگ و هنر ایرانی باعث می شود روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فرانسه ارتقاء یابد. وی افزود؛ با توجه به تحکیم روابط دو کشور، شهرداری ایسی له مولینو  آمادگی دارد تا در تمام زمینه های اقتصادی، فرهنگی و هنری  با ایران همکاری نماید. سانتیتی افزود در آینده نزدیک هیاتی متشکل از روسای شرکت های این منطقه برای توسعه همکاریهای اقتصادی به ایران اعزام خواهند کرد.

در ادامه همایش سفیر ایران در فرانسه با ابراز خوشحالی از تحولات رو به رشد روابط با فرانسه که در پی توافق هسته ای و سفر رئیس جمهوری در سال گذشته وارد فصل نوینی شده است  افزود؛ ایران با ظرفیت های عظیم اقتصادی بدنبال توسعه پایدار در همکاری متقابل با کشورهای جهان می باشد و در این راستا تلاش نموده است با فراهم نمودن بستر های سیاسی و اقتصادی از جمله سفرهای متعدد و متقابل مقامات و امضای توافقات و قراردادهای مختلف سیاسی و اقتصادی ، مسیر را برای دستیابی به این هدف فراهم نماید. امضای بیش از 35 سند در سفر آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم ایران به پاریس در ژانویه 2016 ، برگزاری اولین دور کمیسیون مشترک اقتصادی در سفر هیات سیاسی - اقتصادی به تهران به ریاست آقای اِرو وزیر امور خارجه فرانسه در ژانویه 2017  شرایط را برای شرکت ها و فعالان اقتصادی دو طرف جهت استفاده از ظرفیت های اقتصادی و تجاری موجود فراهم نموده است. سفیر ایران تاکید کرد که  در این مسیر رفع نگرانی بانکهای بزرگ فرانسه از مجازات های احتمالی آمریکا و همکاری آنها در تسهیل شرایط بانکی و مالی برای شرکت های فرانسوی علاقمند به همکاری با ایران، توسعه روابط اقتصادی را بیش از پیش در پی خواهد داشت

آقای تی یری کوویل اقتصاددان و متخصص امور ایران با ارائه گزارشی از اقتصاد ایران ، شاخص های کلان اقتصادی را مثبت ارزیابی کرده و گفت؛ « بر اساس پیش بینی های بعمل آمده رشد اقتصادی ایران در سال 2017 به بیش از 4 درصد خواهد رسید. وی گفت « به نظر من زمان فرار رسیده است که اروپا درک کند اقدام آمریکا در تحریم شرکت های فرانسوی غیر قابل قبول است. رقابت در بازار ایران جدی است و  کشورهای دیگر درصدند بازار ایران را در دست بگیرند. متاسفانه فرانسه هنوز در رده 10 شریک تجاری ایران قرار نگرفته است و در رده های 13 الی 15 قرار دارد. و شرکت های فرانسوی باید خود را با بازار ایران تطبیق دهند».

آقای جلالی بنشابن، متخصص امور خاورمیانه و استاد دانشگاه در ادامه همایش گفت « ایران غیر قابل دور زدن است و نقش ایران را در حل و فصل مشکلات منطقه ای نمی توان نادیده گرفت. متاسفانه رسانه ها ارزیابی های ما را از توان و ظرفیت های ایران منحرف کرده اند. ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران در کنار نقش مردم در تصمیم گیریها باعث شده اند ایران در منطقه نقش محوری داشته باشد در حالیکه در کشورهای عربی بین میراث و سابقه سنتی قبیله ای و واقعیت های مدرن  تضاد  وجود دارد در ایران رابطه ملت و حکومت قوی و جدی است.  در جهان در حال تحول  و  ایجاد قطب های منطقه ای، ایران می تواند با حضور در معادلات و به عنوان یک بازیگر با نفوذ، در پیدا نمودن راه حلی برای بحران های خاورمیانه موثر باشد. 

خانم کولین داسان، مشاور شرکت های فرانسوی فعال در بازار ایران در این همایش به  قانون حمایت از سرمایه گذاری در ایران و شرایط مناطق آزاد تجاری برای اجرای طرح های مشترک اقتصادی دو کشور  اشاره کرد و  افزود ایران بازیگر اصلی در منطقه است و  ظرفیت اقتصادی این کشور و لغو تحریم ها، امکان داده است که همکاری های سیاسی و اقتصادی با این کشور احیاء شود.

 

اشاره به شرایط سرمایه گذاری در ایران، نقش ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای و عدم تاثیر تحریم ها بر ایران در کنار طرح پرسش و پاسخ  از سوی حضار، از دیگر محورهای مهم سایر سخنرانان و برنامه های این همایش اقتصادی بود.


١٢:٥٥ - 1395/12/20    /    شماره : ٤٤٤٣٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٠٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران