گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار شد سازمان ملل نقش جدی تری در توقف جنگ یمن ایفا کند


  چاپ        ارسال به دوست

ئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار شد سازمان ملل نقش جدی تری در توقف جنگ یمن ایفا کند

ئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار شد سازمان ملل نقش جدی تری در توقف جنگ یمن ایفا کند

ئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار شد

سازمان ملل نقش جدی تری در توقف جنگ یمن ایفا کند

تهران-ایرنا- رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خواستار پایان دادن به جنگ در یمن شد و گفت: سازمان ملل باید نقش جدی تر خود را در توقف این جنگ بی منطق ایفا و زمینه مصالحه یمنی - یمنی را فراهم کند.

 

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی شورای راهبردی روابط خارجی، « سیدکمال خرازی » در دومین نشست تبیین ژئوپلیتیکی روابط ایران و فرانسه با اشاره به عوامل تاثیرگذار در گسترش روابط تهران-پاریس گفت:منافع مشترک در منطقه خاورمیانه از بسترهایی است که امکان بهبود روابط دو کشور را فراهم می آورد. هم فرانسه به صورت سنتی، در منطقه خاورمیانه شامل لبنان و سوریه سابقه تاریخی دارد و هم ایران از قدیم با این منطقه در ارتباط بود و امروز هم حضور و نفوذش گسترش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه ایران و فرانسه باید در مسائل منطقه از زمینه های مشترک در جهت ایجاد صلح و ثبات بهره برداری کنند، تصریح کرد: طبیعتا اوضاع منطقه امروز با سال های پیش متفاوت است و احتیاج به نگرش جدید به واقعیت های جدید وجود دارد.
خرازی ادامه داد: بخشی از تغییرات در منطقه به اشتباهاتی برمی گردد که برخی دولت ها انجام دادند. به ویژه پس از بیداری اسلامی، برخی کشورها مثل عربستان، قطر، ترکیه و امارات فکر کردند موقعیت خوبی است تا حضور و منافع خود را در منطقه بدون توجه به منافع دیگران تامین کنند.
وزیر امور خارجه دولت اصلاحات ماجرای سوریه را از اشتباهات راهبردی این کشورها خواند و اضافه کرد:آنها فکر کردند با حمایت از گروه های مسلح و ارسال سلاح و پول می توانند سرنوشت کشور سوریه را به دست بگیرند. میلیاردها پول و سلاح به این کشور ارسال و نتیجه آن شد که تروریست ها با بی رحمانه ترین روش علیه مردم عمل کردند
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد:آثار این اشتباه را در فرانسه هم دیدید و شاهد بودید که گروه های تروریستی چگونه می توانند امنیت اروپا را به خطر بیندازند.
وی خطای راهبردی اروپا را حمایت و سکوت در برابر این ماجرا دانستند و گفت: اگر هم ائتلافی ضد داعش تشکیل شد توفیقی نداشت چون پدیدآورندگان داعش هم عضو آن بودند. چگونه می شود عربستان به عنوان حامی اصلی تکفیری ها عضو ائتلافی شود که می خواهد علیه آنها بجنگد؟
خرازی ادامه داد: اگر حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق به دعوت آن کشورها نبود، امروز ما با داعشی روبرو بودیم که به واسطه تصرف عراق و سوریه، سرزمین در اختیار داشت و می توانست عامل بی نظمی و ناامنی در منطقه و اروپا به عنوان همسایه این منطقه باشد.
رئیس شورای راهبردی گفت: امروز داعش شکست خورده، اما این به معنای نابودی اش نیست. این گروه در منطقه حضور دارد و در شمال آفریقا و افغانستان در حال ظهور است، لذا بایست همکاری جدی تری میان کسانی که نگران تروریسم هستند، شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: جای تاسف است که با وجود آنکه جمهوری اسلامی این همه روی شکست داعش سرمایه گذاری کرده و نقش اساسی در آن داشته، تبلیغ می شود که ایران عامل بی ثباتی در منطقه است.
خرازی با اشاره به دیداری که در بحبوحه بحران داعش با اسقف راعی، رهبر مارونی ها در لبنان داشت، گفت: اسقف راعی ابراز ناراحتی می کرد و می گفت فرانسوی ها که سابقه تاریخی حضور در لبنان و سوریه داشتند، ما را تنها گذاشتند و اگر حزب الله نبود داعش مانند عراق و سوریه همه ما مسیحیان را گردن می زد. این نگاه نشان می دهد فرانسه با وجود سابقه تاریخی در این منطقه، در حمایت از مردم این خطه علیه تروریسم اقدام جدی نکرده است.
وی ادامه داد: برای توسعه امنیت و حل معضلات منطقه، باید با علم به اینکه واقعیت های امروز نسبت به گذشته تغییر کرده، اقدام کنیم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یکی از زمینه های همکاری ایران و فرانسه را بحران یمن خواند و گفت: آنچه در یمن روی می دهد یک فاجعه است، زیرا کشتار انسان های بیگناه، بدون آنکه برای دفاع چیزی داشته باشند، روی می دهد. حمایتی که عربستان و امارات از سوی غرب به ویژه آمریکا دارند، دست شان را برای جنایت باز گذاشته است.
این دیپلمات پیشین کشورمان افزود: خواسته طبیعی انصارالله یمن، داشتن سهم در حکومت این کشور است، اما در برابر این خواسته طبیعی، با تجاوز به این کشور مواجه است.
وی با اشاره به اخبار حضور نیروهای فرانسوی در حمله به بندر الحدیده در ساحل غربی یمن گفت: گرچه وزارت خارجه فرانسه این موضوع را تکذیب کرد، اما با توجه با انتشار اخبار آن در روزنامه فیگارو و پخش فیلم هایی در این باره، چنین موضوعی مایه تاسف است و امیدواریم درست نباشد؛ اما در هر صورت این درست نیست که اروپایی ها در برابر تجاوز به یمن، سکوت کنند و حتی به حمایت از متجاوزان برخیزند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: باید به این جنگ بی نتیجه که بیش از سه سال است جریان دارد، پایان داده شود. مسئله یمن فوریت دارد و سازمان ملل باید نقش جدی تر خود را در توقف این جنگ بی منطق ایفا و زمینه مصالحه یمنی - یمنی را فراهم کند و کشورهای منطقه نیز به این فرآیند کمک نمایند.
خرازی ادامه داد: راه حل مسائل خاورمیانه، مذاکره میان قدرت های منطقه است و این واقعیتی است که ایران، ترکیه، مصر و عربستان چهار کشور ذی نفوذ و قدرتمند این منطقه هستند. نهایتا باید این کشورها گرد هم آیند و مذاکره کنند که چگونه می توان مسایل منطقه را حل و فصل و از افزایش بحران و تروریسم جلوگیری کرد.
وی با ابراز امیدواری به بازنگری راهبردهای دولت های اروپایی از جمله فرانسه در قبال منطقه گفت:جمهوری اسلامی آمادگی دارد که نهایت تلاش خود را برای بازگشت امنیت و صلح به منطقه انجام دهد.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: لازم است از حمایت های تسلیحاتی از کسانی که منطقه را به آشوب کشیدند، خودداری شود. کشورهای اروپایی به ارسال سلاح به عربستان و امارات ادامه می دهند و همین سلاح در یمن به کار گرفته می شود.
دومین نشست گروه گفتگوی ژئوپلیتیک ایرانی و فرانسوی با حضور متخصصان علمی و اجرایی ایرانی و فرانسوی، به میزبانی گروه و قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و مشارکت شورای راهبردی روابط خارجی، انجمن ژئوپلیتیک ایران، بنیاد خانه علوم انسانی فرانسه و رایزنی فرهنگی سفارت فرانسه در تهران، با هدف توسعه مناسبات علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دو جانبه و صلح و ثبات منطقه‌ای از طریق همکاری‌های دو طرف برگزار شد.

 


٢٠:١٢ - 1397/04/07    /    شماره : ٥٢٢٣٩٤    /    تعداد نمایش : ١٩٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران